GUNNAR WENNERBERG, ytterfoder, porslin, "Sgrafitto", Gustafsberg, signerat GWennerberg och daterat 1901.
Blå glasyr, dekor av lejon. Diameter 34 cm. Höjd 28 cm.
Krackelyr. Omfattande lagningar.