KANDELABRAR, ett par, ett par, senempirestil, modell 21, Gusums bruk, 1900-talets början.
Kvadratisk sockel på fyra kulfötter. Kannelerat skaft. Vardera med tre ljushållare. Svängda armar med blomsterdekor. Höjd 35 cm.
Flertal borrade hål. Bruksslitage.