Kaffekanna och tekanna med benisolering. Sockerskål och gräddsnäcka invändigt förgyllda. Höjd 12 - 24 cm.
Brickans längd inkl hänklar 61 cm.
Silverhalt 800. Sammanlagd vikt ca 4420 g.
Anlöpningar. Slitage. Repor. Senare graveringar på kaffekannan och under brickan.