Ådringsmålad furu. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Målad dekor av monogram och årtal. Tre större lådor. Längd 121, djup 47, höjd 122 cm.
En lådknopp senare. Ett lås saknas. Slitage. Skador. Färgbortfall. Fläckar. Lagningar. Repor. Delar saknas. Doft. Nyckel saknas.