Stomme i metall. Behängd med olikformade prismor. Senare elektrifiering. Diameter ca 67 cm. Höjd 80 cm.
Sex (4+2) glasmanschetter medföljer.
Hårt slitage. Några skeva delar. Nagg. Några prismor saknas. Ej funktionstestad.