ANDERS EKLUND, Olja på duk, signerad och daterad 1768 a tergo.
"Maria Elisabet Cronstedt" (1698-1750). Duk 59 x 47,5 cm. Samtida ram.
Krackelerad, smärre färgbortfall, lagning.
Maria Elisabet Cronstedt född Adlerberg, var dotter dotter till Erik Dahlbergh.
Dotter till Samuel Adlerberg och Dorothea Dahlbergh. Gift 1715 med generalmajor Gabriel Cronstedt (1670-1757).