KARL ERIK EKSELIUS, fåtöljer, ett par, JOC möbler, Vetlanda, 1960-tal.
Helstoppade med häftag galonklädsel. Resårsits. Benställning av förkromad metall med fotavslutningar av teak. Sitthöjd 38 cm.
Slitage. Lagningar och skador på klädsel. Troligen senare klädsel på ists.
Enligt uppgift Örebro Konserthus.