WILHELM KÅGE, skål, stengods, Gustavsberg, 1950-tal.
Blåglaserad med fjälldekor i relief. Stämplad "KÅGE VERKSTAD KAPA (K - Wilhelm Kåge, A - Björn Alskog, P - Axel Pettersson, A - Birger Arvidsson). Diameter ca 30 cm.
Bruksslitage Enstaka repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.