AINO AALTO, barnsäng "730", O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-talets slut.
Löstagbara sidor. Utdragbar. Mått 108x63 cm. Total höjd 74 cm.
Tidsrelaterat slitage och märken. Bottenskivan saknas.