KANDELABER och TVÅ PAR LJUSSTAKAR i silver, Tavastehus och Åbo, Finland 1950-1960-tal.

Kandelaber för tre ljus, bredd 20 cm, höjd 16 cm.
Ljusstakar i empirstil med balusterformat skaft och löstagbara manschetter, höjd 7 cm.
Ljusstakar i rokokostil, höjd 9 cm.

Fyllda fötter. Ett par med gravyr i botten. Smärre slitage.

Utropspris
200 EUR