KARL ERIK EKSELIUS, soffa, tredelad, JOC Möbler, Vetlanda, 1970-tal.
Röd skinnklädsel. Svart sockel av trä. Tre moduler som går att bruka separata som fåtöljer. Etikettmärkt. Sitthöjd 38 cm. Total längd 210 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar. Vissa tygband skadade.
Formgivarens familj. Troligen prototyp.