HANS BERGSTRÖM, "Giraffen", Atelje Lyktan, 1960-tal
Lackerad metallstomme. Skärm av ljus textil. Totalhöjd ca 130 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre skador vid skärmen. Märken. Fläckar. Ej funktionstestad.