David Rosén, "Futura", sideboard, Nordiska Kompaniet, 1960.
Fanerat med teak. Tredelat. En del med fyra lådor. En del med skåpslucka med bakomliggande hyllplan. Brickmärka R49122 respektive R49123. Löstagbar mittdel. Längd 60x3. Djup 41. Höjd 75 cm. Total längd 180 cm.
Slitage. Repor. Märken. Nyckel saknas.