MARIANNE WESTMAN, servis, 41 dlr, flintgods, "Pomona" och "Picknick", Rörstrand, 1900-talets mitt.
8 mattallrikar, Pomona
8 förrättstallrikar, Pomona
8 djupa tallrikar, Pomona
9 djupa tallrikar, röd dekor
1 uppläggningsfat,
3+1 karott(en saknar lock),
1 terrin med lock, längd ca 27 cm,
1 kanna
Några tallrikar med nagg, en med spricka. Smärre missfärgningar och krakelyrer. Slitage.
Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.
Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.