Invändigt förgylld. Rund form med utvikt pip. Hamrad dekor. Handtaget skuret med liknande dekor. Fransk Mercury - exportstämpel samt svensk kattfot. Diameter ca 11 cm, total längd 24 cm, höjd 6 cm. Total vikt 273 g.
Smärre slitage. Ägarmärkning undertill.
Svensk privatsamling.