MARI SIMMULSON, vaser, ett par, lergods, "Maj", Upsala-Ekeby.
Vit glasyr, en vas med gröna inslag. Djupstämplade. Numrerade 4147 respektive 4148. Höjd 19,5-23,5 cm.
Krackelyr. Obetydliga nagg.
Modellen formgavs 1954.
Mari Simmulson var en estnisk-svensk keramiker född i S:t Petersburg av estniska föräldrar.
Hon studerade vid Statliga Konstfackskolan i Tallinn, utförde senare praktik på Arabia Porslinsfabrik. År 1944 flyttade hon till Sverige och började arbeta tillsammans med Wilhelm Kåge vid Gustavsbergs Porslinsfabrik. 1949 lämnade hon Gustavsberg för att arbeta på Upsala Ekeby där den produktion hon är mest ihågkommen för kommer till. Det är bland annat figurer, vaser och reliefer.