CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, Fotografi, signerat a tergo
"Oscillogram #6". "Possibly a crowd of presumed deceased individuals interfering with two superior entities" (Stockholm transformer seance, Stockholm 1997) A.P.
140x140 cm
Repor.
Hausswolff, Carl Michael f. 1956, konstnär och tonsättare. Han är en väletablerad internationell tonsättare och har framförallt gjort sig känd genom sina arbeten med olika former av ljudkonst. Sedan slutet av 70-talet har han som kompositör använt bandspelare som sitt huvudinstrument