Förgylld brons. Vit emaljerad urtavla. Bredd 23, djup 12, höjd 39,5 cm. Pendel och nyckel medföljer. Höjd inklusive träsockel och glashuv, bredd 40, djup 19, höjd 50 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador, såsom urtavla med nagg, lös arm, böjt dekorelement, förgyllningen med slitage. Baksida till urhus saknas. Ej funktionstestad. Huven med slitage och smärre nagg.