Ekfanerad. Överdel med vitrin (glasdörrar saknas), tidningshylla m fl hyllor. Två underdelar med vardera fyra lådor; en underdel med skjutdörrar. Bredd 270 cm (3 x 90 cm), djup 46 cm, höjd 172 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Skjutdörrar till vitrinerna saknas.