Nedåt avsmalnande form på rund samt trappstegsformad fot. Höjd ca 21 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre ytliga repor. Den ena med buckla vid den nedåt avsmalnande stommen. Fyllda fötter.