INSKRIPTIONSSKEDAR, Fyra stycken, silver, olika mästare Sverige, sent 1800 och tidigt 1900-tal.
Tre matskedar och en bordssked. Alla med olika inskriptioner. Bland annat en med inskriptionen: "Örebro Sparbank för lång och trogen tjänst 1905". Längd ca 18-23 cm. Vikt ca 253 gram.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Repor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.