Bronserad och förgylld. Dekor av girlanger, pärlstav samt krönande kvinnoporträtt. Detaljer i bemålat porslin med blomsterdekor. Urtavla med blommor och romerska siffror. Längd 26 cm, bredd 11 cm, höjd 37 cm.
Bruksskick. Ställvis avnött och anlupen yta. Bucklor. Sprickor. Färgbortfall. Några detaljer saknas samt några lösa delar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.