DAVID ROSÉN, bord "590-026" och hurts "585-010", ur "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-tal.
Fanerade med mahogny. Bord med två klaffar och två lådor i sargen. Hurts med tre lådor. Dragbeslag av mässing. Bordets bredd (129+35,5+35,5) 200, djup 80, höjd 74 cm. Hurtsens bredd 36. djup 76, höjd 60 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fläckar. Ställvis blekt och kraftigt missfärgad. Nyckel saknas.