POUL CADOVIUS, förtöljer, ett par, med fotpallar, "Revolt", France & Son Furniture, Danmark, 1960-tal.
Underreden av glasfiber. Löstagbara sittdynor, ryggstöd samt armstöd. Röd textilklädsel. Sitthöjd 38. Fotpallarnas längd 69, bredd, 69, höjd 38 cm.
Slitage. Fläckar.