BOKHYLLA, jugend, tidigt 1900-tal.

Gråmålad. En skåpdel med glasad dörr. En del med hyllplan. Längd 112 cm, bredd 36 cm, höjd 162 cm.

Bruksskick. Renoverad och kompletterad, senare målning. Hyllplan saknas delvis. Lösa beslag medföljer. Hyllplanens hållare passar inte på alla nivåer. Sprickor. Delvis slaget trä. Lagningar på ben. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK