HERTHA BENGTSON, skålar, 2 st, stengods, Höganäs, signerade och daterad 65.
Olika glasyrer. Signerade Höganäs Bengtson SWEDEN 65. Numrerade 50 respektive 86. Diameter 20,5-30,5 cm.
Obetydligt ytslitage.