BOK med dikter och texter 1858-1874 av svenska & norska kulturpersonligheter, bl a 3 st medlemmar i Svenska akademien.

Konstnärens John Arsenius (1818-1903) privata bok med samlade dikter, hälsningar och texter samt porträttfoton av bl a följande kända kulturpersonligheter:

Lars Johan Hierta (1801-1872), grundare till tidningen Aftonbladet.
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), arkitekt, poet och konstnär.
Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881), arkitekt och målare.
Carl Rupert Nyblom (1832-1907), skald och ledamot av Svenska Akademien 1879-1907.
Björnstjerna Björnsson (1832-1910), Norge, författare, diktare och samhällsdebatör.
Carl David af Wirsén (1842-1912), litteraturkritiker, poet och Svenska Akademiens ständige sekreterare 1883-1912.
Lorenz Dietrichson (1834-1917), Norge, författare och konsthistoriker.
Elis Wilhelm Lindblad (1828-1878), skald och förlagsredaktör.
Victor Emanuel Ödman (1833-1904), skald, översättare, tidningsman.
Olaus Arvesen (1830-1917), Norge, skolman och journalist.
Harald Wieselgren (1835-1906), biblioteksman, skriftställare och publicist.
Oscar von Knorring (1823-1891), militär, kompositör och författare.

Uppklistrade autografer av fler personligheter på några lösa blad medföljer (svårtolkade).

Skinnband, framsidan med dekor av vapensköld utan vapen.

Ca 23x17cm.

Några namnteckningar ej tydda. Några blad lösa. Slitage. Pärmens limning har lossnat.

Proveniens

Inköpt på Stockholms Auktionsverk Stadsauktion 22/9 1980 för 380 kronor. Kvitto medföljer.

Utropspris
8 000 SEK