HANS-AGNE JAKOBSSON, VÄGGLAMPA, "Ovalux", Markaryd AB, 1970-tal.
Längd 181 cm, bredd 18 cm, höjd 9 cm, exkl väggfästen. Lysrörets längd 150 cm. Tillverkarens stämplar och etikett.
Ej funktionstestad. Enstaka repor, bruksslitage.