SAARA HOPEA, SKRIN, kristall och stål, signerat S. Hopea Nuutajärvi Notsjö -56.
Diameter 11 cm. Höjd 8 cm.
Märkbara kantskador i locket. Slitage.
Oppi Untracht: "Saara Hopea-Untracht Elämä ja Työ, Life and Work", Werner Söderström oy, 1988, sid. 46-47 och 41.