CHRISTOPHER CREUTZ, kaffekanna, silver, Stockholm, nyrokoko, 1862.

Bukig form med reliefdekor av blommor på livet. Bladhölstrad svängd hänkel med blomsterdekor. Locket krönt av knoppar. Höjd 25 cm. Vikt 688 gram.

Anlupen. Bruksslitage.Lagad vid hänkelns fäste, möjligen mindre lagningar undertill.

Utropspris
2 500 SEK