Vävd i två ihopsydda delar. Gulmelerad botten med stiliserade blommor i benvitt och grönt. Flera breda bårder varav några med olika polykroma mönster.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, ställvis skadade fransar, flera saknas.