Konsthantverk. Bland annat Böhlmarks 1872-1937 av Erik Andrén (2 volymer). Böhlmarks 1939. Pukebergs glasbruk 1871-1946, minnesskrift. Prislista N:o 182, Pukebergs glasbruk. Två modellböcker med mera.
Slitage och skador, ägarmärkningar. Ej fullständigt genomgångna.