Soppslev av Gustaf Otto Sjöberg i Falun, 1814, med svarvat träskaft. Strösked märkt MB, enligt handskriven etikett Mathias Johansen Berlin (1778-1798), Trondheim. Längd ca 20- 40 cm.
Bruksskick. Soppslev med senare, alternativt renoverat skaft. Äldre ägargravyr på undersidor. Bucklor. Lagning på ströskeden vid skaftets fäste.