JOSEF FRANK, bokhyllor, två stycken, modell 2112. Firma Svenskt Tenn.
Fanerade med mahogny. Tvådelade, varav en med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande fack. Underdelarna med lådor respektive dörrar med bakomliggande hyllor. Beslag av mässing. Bredd 100, djup 46, höjd 221 cm (vardera). Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken.