CARL TENGSTEDT, dosor, 2 st, silver, Göteborg, 1853 respektive 1861.

Rektangulär samt rundad form. Ciselerad dekor av stiliserad växtlighet. Invändigt förgyllda. Diameter 4,5 cm, längd 6 cm. Vikt 69 g.

Slitage och smärre märken. Monogramgravyr.

Utropspris
1 500 SEK