GOLVURNA, porslin, Teichert, Meissen stadt, Tyskland, 1900-talets första hälft.

I form av urna på sockel. Dekor av blommor. Hänklar i form av ormar. Höjd 85 cm.

Bruksskick. Färgbortfall av guldfärgen ställvis. Skada med lagning på lockknoppen.

Utropspris
5 000 SEK