Monogram GRS (Gustavus Rex Sueciae) under kunglig krona. Vid handtaget numrerad No 10 2 samt daterad 1783. Invändigt förtennad. Längd 42 cm
Bruks- och åldersbetingat slitage. Bucklor. Repor. Lagningar.