LÅNGPIPA, silver och rot, stämplad av Lorentz Wilhelm Fougberg, Borås, 1848.

Rikt snidad dekor i relief av vid skaftet jaktscener och vid piphuvudet Varbergs fästning. Höjd ca 42 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad med senare delar.

Proveniens

Tillverkad av fängelsechefen vid Varbergs fästning.

Utropspris
2 000 SEK