SABEL, för officer, Sverige, ca 1880

Fäste av förgylld mässing. Metallindad kavel. Eneggad och skålslipad klinga. Graverad och etsad dekor samt texten Fäderneslandet och Konungen. Balja av stål. Längd ca 95 varav klingan ca 81 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador vid kavel. Bucklor.

Utropspris
3 000 SEK