ELIS BERGH, vas av glas, Kosta, 1920-talets slut.
Antikblå glasmassa. Optikblåst kupa. Räfflat ben. Signerad B 181. Höjd ca 32 cm. Modellen finns i katalog Kosta 1931.
Svag invändig beläggning.