VÄVNADER, 2 st., "Knoppen" och "Axet" ("Blomlapp"), gobelängteknik, 33,5x34 resp. 24,5x23, signerade AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). "Knoppen" komponerad 1932. "Axet" är en detalj ur antependium till Västra Ingelstad kyrka från 1939. Tillverkade efter 1941.

"Knoppen": något slitage, smutsig, smärre fläckar. "Axet": något slitage och smutsig, fläckar.

"Knoppen": Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 8.
"Blomlapp" ("Axet"): Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 23; Bergman, Ingrid: Märta Måås-Fjetterström - En mästare och nyskapare inom textilkonsten, Södertälje 1991, plansch sid 28; "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 2.

Utropspris
2 500 SEK