SKÅLAR, ett par, flintgods, 1800-talets andra kvartal.

Oval båtliknande form på fot. Koppartryckt dekor i blått av stjärnor och blommor mot vit fond. Höjd ca 10, längd 28,5 cm.

Bruksslitage. Smärre missfärgningar. En med smärre fotnagg på undersidan.

Utropspris
2 000 SEK