STEPHAN WESTERSTRÅHLE, sockerskål av silver, Stockholm, 1806. Vikt ca 440 g. Sengustaviansk.

Rektangulär fot. Två hänklar. Svisselerad klassicerande dekor. Lock med dekor av blad. Höjd 20 cm.

Slitage. Buckla på fot. Smärre lagning vid mynning på skål där sked ska rymmas.

Utropspris
3 000 SEK