WERNER WEST, KARMSTOLAR, 2 st, "W -4", Wilh. Schaumans Fanerfabrik Ab, Jyväskylä 1930-tal.
Lackad björkfaner, fast plyschklädsel i två olika gröna nyanser. Bredd 56 cm, sitthöjd 45 cm. Den ena stämpelmärkt av tillverkaren.
Märken. Åldersrelaterat slitage. Fläckar.