ERIK HÖGLUND, säng, 1960-tal.
Furu. Svarvad dekor. Innermått 140 x 200 cm. Höjd 140 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken.
1960-talets stora formutställning var Form Fantasi på Liljevalchs i Stockholm 1964.
Här presenterade Svenska Slöjdföreningen svenskt konsthantverk.
På podier, ritade av Sven Kai-Larsen, presenterades konventionellt konsthantverk sida vid sida av mer experimentella objekt i den fria formens anda.
Till utställningens mer uppmärksammade föremål hörde en svarvad säng av Erik Höglund.
Sängen spelar också en viktig roll i kapitlet om Erik Höglund i boken ”Svenska Formrebeller 1960- och 70-tal”.