BORDSPENDYL, Louis och Francois Moreau, Frankrike, omkring sekelskiftet 1900.

"Premier fruit". Patinerad metall på stensockel. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 53 cm. Nyckel finns.

Slitage. Lagningar på urtavlan. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK