Andra upplagan. Helfranska band. Del I 1927, Del II och III 1929. Tryckt hos A. Börtzells tryckeri A.-B. Första delen numrerad nr 1316 och till förmån för Verner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld. Med egenhändig autograf av Verner von Heidenstam. 39x30 cm.
Slitage. Fläckar. Ej fullständigt genomgågna. Repor.
Hugo R Krantz, grundare av "Annons-Krantz" i Göteborg, 1918.