Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan och skedhylla. Nedtill med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande förvaring. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 119. Djup 65. Höjd ca 206 cm.
Senare målning. Slitage. Skador. Kompletterad. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Nyckel saknas.