Rund urtavla av alabaster med romerska siffror inskriven i trumma flankerad av jaktgudinnan Diana med hund på rektangulär sockel med svängda ben, längd 35, höjd 37 cm, medföljer glashuv med svartmålad träsockel
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Senare förgyllning. Smärre slitage. Smärre fläckar. Nagg.