Delvis fanerat med valnöt, skivan klädd med konstläder. Sargen med tre lådor. Längd 123, bredd 65, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Renoverat med smärre kompletteringar och lagningar. Smärre slitage, repor.